Kalendár

August
P U S Š P S N
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Aktuality
09.07.2018

Prvá pomoc na slovenských cestách

V týždni od 9. júla do 13. júla 2018 môžete na slovenských cestách stretnúť dobrovoľníkov Slovenského Červeného kríža. V rámci dlhoročnej spolupráce s Policajným zborom SR budú preverovať praktické zručnosti a vedomosti vodičov z oblasti poskytovania prvej pomoci.
20.06.2018

Svetový deň utečencov a stanovisko Červeného kríža

Spoločné stanovisko národných spoločností Červeného kríža krajín Európskej únie, Nórska a Švajčiarska k migrácii pri príležitosti Svetového dňa utečencov
16.05.2018

SČK a Medzinárodná cena vojvodu z Edinburgu

Slovenský Červený kríž a Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu Slovensko rozhodli spojiť sily a ponúknuť akreditované Kurzy prvej pomoci
22.03.2018

Slovenský Červený kríž dostal ďalších 17 vozidiel

Nadácia Kia Motors Slovakia darovaním zvyšných 17 vozidiel Kia cee’d Sportswagon splnila svoj minuloročný sľub kompletne obnoviť vozový park Slovenského Červeného kríža.  
08.12.2017

Príbehy pod stromček

Tento rok sme v advente pripravili špeciálnu kampaň, ktorej cieľom je priniesť príbehy plné ľudskosti. Celý december, každý deň od 1. do 24. decembra, sa v rámci projektu SPOLU POMÔŽEME - Príbehy pod stromček, dočítate viac o aktivitách Slovenského Červeného kríža. 
29.11.2017

Nadácia Kia Motors Slovakia darovala SČK 20 nových vozidiel

Nadácia Kia Motors Slovakia darovaním vozidiel Kia cee’d Sportswagon prispeje k obnove vozového parku SČK a zvýši mobilitu jeho pracovníkov. 
23.10.2017

Slovenský Červený kríž si na sneme zvolil nové vedenie

21. októbra sa konal VI. snem Slovenského Červeného kríža. Na štvorročné obdobie si zvolil najvyšších predstaviteľov SČK. 
18.08.2017

Svetový humanitárny deň

19. augusta si spoločne s celým svetom pripomíname Svetový humanitárny deň. Tento deň vzdávame úctu všetkým pracovníkom, ktorí riskujú svoje životy v humanitárnej službe a pomáhajú ľuďom postihnutých krízami na celom svete. 
14.08.2017

Stanovisko SČK

Červený kríž sa na celom svete striktne riadi princípmi nestrannosti a neutrality. Tie máme ako samozrejmosť vo svojich Stanovách už od roku 1919, teda od vzniku Československého Červeného kríža.  Aj preto zásadne nespolupracujeme so žiadnou politickou stranou a nepodieľame sa na propagácii žiadnych politických strán a hnutí ani ich činnosti a myšlienok, ktoré propagujú.
0/0
Back
22/6/2018 - 23/6/2018

Memoriál MUDr. Vladimíra Harineka, Žilina 2018

Výsledky 26. ročníka Memoriálu MUDr. Vladimíra Harineka

Takmer 150 súťažiacich, desiatky rozhodcov, figurantov a maskérov SČK boli od skorého sobotného rána v uliciach Žiliny. Počas celoslovenskej súťaže mali možnosť nielen porovnať si svoje vedomosti a zručnosti, ale tiež ukázať širokej verejnosti, aké dôležité je vedieť poskytnúť prvú pomoc. Na súťažných stanovištiach ošetrovali veľké krvácanie, resuscitovali, pomáhali pri dopravnej nehode, upokojovali zmätených ranených, volali záchranku. V situácii, pri ktorej poskytovali pomoc raneným bojovníkom zo 16. storočia, nemali k dispozícii žiadne moderné lekárničky a ich úlohou bolo improvizovať a ošetriť ich za pomoci svojich vedomostí a zručností z 21. storočia. 
Ošetrením neznámeho človeka na ulici počas presunu z jedného stanovišťa na druhé súťažné družstvá preukázali ľudskosť a empatiu. Následne sa dozvedeli, že šlo o tajné stanovište a nie o náhodnú udalosť.
Pri všetkých situáciách bola okrem týchto zručností mimoriadne dôležitá ochota pomôcť a tímová práca. Družstvá červenokrižiakov znova potvrdili, že nič z toho im nechýba.

Súťažilo sa v dvoch vekových kategóriách - dospelí a mladí ľudia od 15 do 18 rokov. 
V kategórii dospelých prvé miesto získali súťažiaci z Martina, druhé miesto obsadilo družstvo z Bratislavy a bronz si odniesli červenokrižiaci z Banskej Bystrice.

V kategórii do 18 rokov vyhralo družstvo z Bratislavy, striebro získali súťažiaci zo Sniny a na treťom mieste sa umiestnili mladí ľudia z Humenného. 

Tešíme sa opäť o rok!

Vyhodnotenie - tabuľka

*****************************************************************************************************************


Memoriál MUDr. Vladimíra Harineka je súťaž dobrovoľníkov SČK v poskytovaní laickej prvej pomoci. 

26. ročník súťaže sa bude tento rok konať v Žiline. Podstatou jej vzniku bola myšlienka lekára MUDr. Vladimíra Harineka o nevyhnutnosti intenzívnej výučby prvej pomoci medzi laikmi.

Jeho presvedčenie o dôležitosti praktických kurzov prvej pomoci pre verejnosť sa ukázalo ako správne a veľmi dôležité. Veď práve laici „nezdravotníci“ sú prvými na mieste nehody, či krízovej situácie. Vykonať život zachraňujúce úkony je potrebné ešte pred príchodom záchranky. Práve tých pár minút je rozhodujúcich. 

Na počesť MUDr. Harineka každý rok v inom meste súťažia červenokrížski nadšenci - laici, ktorí sa prvej pomoci venujú počas celého roka. Na súťažných stanovištiach prístupných aj verejnosti si môžu preveriť svoje vedomosti a praktické zručnosti. V tomto roku sa súťaže zúčastní 30 družstiev vo dvoch vekových kategóriách, od 15 do18 rokov a od 18 rokov vyššie.

Úspešnosť organizácie súťaže vyžaduje spoluprácu zamestnancov, dobrovoľníkov, rozhodcov, figurantov i maskérov. Majú na starosti celé zákulisie, aby náročná súťaž prebehla hladko a všetci súťažiaci mali zabezpečené rovnaké podmienky. Ich ochota a zanietenosť je pre túto prácu neoceniteľná. Partnermi súťaže sú aj organizácie, ktoré aktivity SČK podporujú celoročne a vďaka ktorým je výučba prvej pomoci dostupná stále širšiemu publiku.

Tlačová správa

Galéria - Memoriál MUDr. Vladimíra Harineka 2018

Súbory na stiahnutie

Galéria - Galéria obrázkov