Kalendár

Júl
P U S Š P S N
1234567
891011121314
1516171819
20
20. 7. 2019 - 20. 7. 20198 hodinový kurz prvej pomoci
21
22232425262728
293031
Aktuality
08.07.2019

Bezpečnosť na cestách a prvá pomoc

Pracovníci a dobrovoľníci SČK budú v týchto dňoch opäť na slovenských cestách zisťovať, aké sú vedomosti a zručnosti vodičov pri poskytovaní prvej pomoci. Zopakujte si základné zásady pri poskytovaní prvej pomoci pri autonehodách.
14.11.2018

SČK dostal päť vozidiel pre prepravnú službu

Prepravná služba pomáha pri zdravotných komplikáciách a znižuje aj sociálnu izoláciu. Slovenský Červený kríž vďaka novým vozidlám od Kauflandu rozšíri svoje služby.
16.10.2018

Svetový deň záchrany života 2018

Dnešný Svetový deň záchrany života sme si pripomenuli spolu s ďalšími partnermi zo Slovenskej resuscitačnej rady.
04.09.2018

Portál prvej pomoci pre inštruktorov a školiteľov SČK

Pri príležitosti Svetového dňa prvej pomoci SČK spúšťa pre svojich inštruktorov a školiteľov portál, na ktorom nájdu všetky najnovšie informácie k téme prvá pomoc. 
09.07.2018

Prvá pomoc na slovenských cestách

V týždni od 9. júla do 13. júla 2018 môžete na slovenských cestách stretnúť dobrovoľníkov Slovenského Červeného kríža. V rámci dlhoročnej spolupráce s Policajným zborom SR budú preverovať praktické zručnosti a vedomosti vodičov z oblasti poskytovania prvej pomoci.
20.06.2018

Svetový deň utečencov a stanovisko Červeného kríža

Spoločné stanovisko národných spoločností Červeného kríža krajín Európskej únie, Nórska a Švajčiarska k migrácii pri príležitosti Svetového dňa utečencov
16.05.2018

SČK a Medzinárodná cena vojvodu z Edinburgu

Slovenský Červený kríž a Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu Slovensko rozhodli spojiť sily a ponúknuť akreditované Kurzy prvej pomoci
22.03.2018

Slovenský Červený kríž dostal ďalších 17 vozidiel

Nadácia Kia Motors Slovakia darovaním zvyšných 17 vozidiel Kia cee’d Sportswagon splnila svoj minuloročný sľub kompletne obnoviť vozový park Slovenského Červeného kríža.  
08.12.2017

Príbehy pod stromček

Tento rok sme v advente pripravili špeciálnu kampaň, ktorej cieľom je priniesť príbehy plné ľudskosti. Celý december, každý deň od 1. do 24. decembra, sa v rámci projektu SPOLU POMÔŽEME - Príbehy pod stromček, dočítate viac o aktivitách Slovenského Červeného kríža. 
0/0
Back
22/6/2018 - 23/6/2018

Memoriál MUDr. Vladimíra Harineka, Žilina 2018

Výsledky 26. ročníka Memoriálu MUDr. Vladimíra Harineka

Takmer 150 súťažiacich, desiatky rozhodcov, figurantov a maskérov SČK boli od skorého sobotného rána v uliciach Žiliny. Počas celoslovenskej súťaže mali možnosť nielen porovnať si svoje vedomosti a zručnosti, ale tiež ukázať širokej verejnosti, aké dôležité je vedieť poskytnúť prvú pomoc. Na súťažných stanovištiach ošetrovali veľké krvácanie, resuscitovali, pomáhali pri dopravnej nehode, upokojovali zmätených ranených, volali záchranku. V situácii, pri ktorej poskytovali pomoc raneným bojovníkom zo 16. storočia, nemali k dispozícii žiadne moderné lekárničky a ich úlohou bolo improvizovať a ošetriť ich za pomoci svojich vedomostí a zručností z 21. storočia. 
Ošetrením neznámeho človeka na ulici počas presunu z jedného stanovišťa na druhé súťažné družstvá preukázali ľudskosť a empatiu. Následne sa dozvedeli, že šlo o tajné stanovište a nie o náhodnú udalosť.
Pri všetkých situáciách bola okrem týchto zručností mimoriadne dôležitá ochota pomôcť a tímová práca. Družstvá červenokrižiakov znova potvrdili, že nič z toho im nechýba.

Súťažilo sa v dvoch vekových kategóriách - dospelí a mladí ľudia od 15 do 18 rokov. 
V kategórii dospelých prvé miesto získali súťažiaci z Martina, druhé miesto obsadilo družstvo z Bratislavy a bronz si odniesli červenokrižiaci z Banskej Bystrice.

V kategórii do 18 rokov vyhralo družstvo z Bratislavy, striebro získali súťažiaci zo Sniny a na treťom mieste sa umiestnili mladí ľudia z Humenného. 

Tešíme sa opäť o rok!

Vyhodnotenie - tabuľka

*****************************************************************************************************************


Memoriál MUDr. Vladimíra Harineka je súťaž dobrovoľníkov SČK v poskytovaní laickej prvej pomoci. 

26. ročník súťaže sa bude tento rok konať v Žiline. Podstatou jej vzniku bola myšlienka lekára MUDr. Vladimíra Harineka o nevyhnutnosti intenzívnej výučby prvej pomoci medzi laikmi.

Jeho presvedčenie o dôležitosti praktických kurzov prvej pomoci pre verejnosť sa ukázalo ako správne a veľmi dôležité. Veď práve laici „nezdravotníci“ sú prvými na mieste nehody, či krízovej situácie. Vykonať život zachraňujúce úkony je potrebné ešte pred príchodom záchranky. Práve tých pár minút je rozhodujúcich. 

Na počesť MUDr. Harineka každý rok v inom meste súťažia červenokrížski nadšenci - laici, ktorí sa prvej pomoci venujú počas celého roka. Na súťažných stanovištiach prístupných aj verejnosti si môžu preveriť svoje vedomosti a praktické zručnosti. V tomto roku sa súťaže zúčastní 30 družstiev vo dvoch vekových kategóriách, od 15 do18 rokov a od 18 rokov vyššie.

Úspešnosť organizácie súťaže vyžaduje spoluprácu zamestnancov, dobrovoľníkov, rozhodcov, figurantov i maskérov. Majú na starosti celé zákulisie, aby náročná súťaž prebehla hladko a všetci súťažiaci mali zabezpečené rovnaké podmienky. Ich ochota a zanietenosť je pre túto prácu neoceniteľná. Partnermi súťaže sú aj organizácie, ktoré aktivity SČK podporujú celoročne a vďaka ktorým je výučba prvej pomoci dostupná stále širšiemu publiku.

Tlačová správa

Galéria - Memoriál MUDr. Vladimíra Harineka 2018

Súbory na stiahnutie

Galéria - Galéria obrázkov